Dostępność cyfrowa to określenie na zbiór zasad, dzięki którym dotrzemy z przekazem do większej ilości osób, w teorii do wszystkich. Tak w skrócie, a teraz w szczegółach…
Kogo dotyczy WCAG?
WCAG to Web Content Accesibility Guidelines, wersja 2.1 obowiązuje od 19.07.2019 roku, więc już dłuższą chwilę. Na chwilę obecną, jako wymóg prawny dotyczy:
- jednostek budżetowych,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- jednostek, które dysponują finansami publicznymi, m.in: agencje rządowe, żłobki, przedszkola
- i co ważne: szkoły publiczne, uczelnie wyższe, urzędy, jednostki mundurowe etc.
W przyszłości wymogi ustawy mogą dotyczyć każdego podmiotu, który istnieje w internecie. Jednak zalecenia WCAG wciela w życie wiele podmiotów, które cenią sobie inkluzywność, przykładowo my 😊
Dostępność pozwala na nie wykluczanie osób, niezależnie od tego czy są w pełni sprawne, mają pogorszony wzrok, są osobami starszymi, a może chorują. Wykluczonym można być czasowo lub na dłużej. To ważna uwaga, która pozwala zrozumieć, że naprawdę projektujemy dla każdego w każdej chwili jego życia.
Jakich zagadnień dotyczy dostępność cyfrowa?
- Projektowania stron www, serwisów, aplikacji.
- Komunikacji w internecie, chociaż nie tylko w nim, ale głównie.
- Organizacji spotkań online.
Co możemy zrobić, aby być dostępnym?
- Pamiętać o kontraście między tekstem a tłem/grafiką pod spodem.
- Dodawać alty do obrazków.
- Filmy wypuszczać z napisami, najlepiej audiodeskrypcją rozszerzoną.
O tym i o szczegółach opowiedzieli Marceli Wójcik, Project Manager w Live Age i Michał Makowski, UX designer. Zapraszamy do oglądania webinaru pt. Konferencje i komunikacja, które nie wykluczają. Dostępność w zgodnie w WCAG:
Jeżeli wolisz poczytać lub zachęciliśmy Cię tym webinarem do zagłębienia się w temat dostępności cyfrowej, poczytaj więcej w naszym ebooku!